колагенът и слънцето

Колагенът и слънцето – как UV лъчите влияят на кожата и как да се предпазим

Ултравиолетовите (UV) лъчи, не само причиняват слънчеви изгаряния, но и нанасят дълбоки щети на кожата, разграждайки колагена и нарушавайки способността на кожата да се възстановява.

В тази статия ще разгледаме как UV лъчите влияят на кожата, каква е ролята на колагена в поддържането на кожното здраве и как можем да се защитим от вредното въздействие на слънцето.

Какво представлява слънчевото изгаряне?

Какво-представлява-слънчевото-изгаряне

Слънчевото изгаряне е форма на увреждане на кожата, причинена от прекомерно излагане на ултравиолетова (UV) радиация, основно от слънцето. Това състояние се характеризира със зачервена, болезнена кожа, която е гореща на допир и може да започне да се бели в процеса на заздравяване. Слънчевото изгаряне се получава, когато UV радиацията надвишава защитната способност на кожата чрез меланина, пигментът, отговорен за цвета на кожата.

Меланинът е естествената защита на тялото срещу UV лъчите, като абсорбира и разсейва част от тях, преди да могат да увредят по-дълбоките слоеве на кожата. Въпреки това, когато излагането на слънце е прекомерно, меланинът не е в състояние да предпази кожата напълно, което води до увреждане на клетките. Това увреждане предизвиква възпалителна реакция, която се проявява като зачервяване и болка.

Слънчевото изгаряне не само причинява непосредствен дискомфорт, но също така може да има дългосрочни последствия за здравето на кожата. Редовното или тежко изгаряне увеличава риска от развитие на кожен рак, включително най-опасната форма – меланом. Освен това, честото излагане на UV лъчи ускорява процеса на стареене на кожата, водейки до появата на бръчки, петна и загуба на еластичност.

За да се предотврати слънчевото изгаряне, е важно да се използват слънцезащитни продукти, да се носят защитни дрехи и да се избягва излагането на слънце в пиковите часове на деня.

Какво е UV радиация?

UV радиацията е форма на електромагнитна енергия. Може да идва от естествени източници, като слънчева светлина, както и от изкуствени източници, като лазери, черни светлини и солариуми.

Слънцето е най-значимият източник на UV радиация. Това е продукт на ядрена реакция в ядрото на слънцето и радиацията пътува до Земята чрез слънчевите лъчи.

Експертите класифицират UV лъчите според дължината на вълната: UVA (най-дългата дължина на вълната), UVB (средна дължина на вълната) и UVC (най-късата дължина на вълната).

Какво трябва да знаете за UVA лъчите

Ето някои важни факти за UVA лъчите и как те влияят на кожата.

  • Те имат по-високи дължини на вълните, но по-ниски енергийни нива от другите UV лъчи.
  • Те са по-проникващи от UVB лъчите, което означава, че могат да засегнат клетките по-дълбоко в кожата.
  • Те причиняват непряко увреждане на ДНК.
  • Те карат кожата да старее преждевременно, което води до видими ефекти като бръчки. Те също са свързани с някои видове рак на кожата.
  • За разлика от UVB лъчите, те не се абсорбират от озоновия слой. Около 95% от ултравиолетовите лъчи, които достигат до земята, са UVA лъчите.
  • Те предизвикват незабавен ефект на тен, а понякога и слънчево изгаряне. Ефектите от UVA лъчите се проявяват веднага.
  • UVA лъчите са основният тип светлина, използван в солариумите.
  • Те могат да преминават през прозорци и облаци.

Какво трябва да знаете за UVB лъчите

Ето някои важни факти за UVB лъчите и как те влияят на кожата.

  • UVB лъчите имат по-къси дължини на вълните и по-високи енергийни нива от UVA лъчите.
  • UVB лъчите увреждат най-външните слоеве на кожата.
  • Те директно увреждат ДНК.
  • UVB лъчите причиняват повечето видове рак на кожата, но също така могат да допринесат за преждевременното стареене на кожата.
  • Те са частично абсорбирани от озоновия слой, но някои лъчи все още преминават през него. Около 5% от ултравиолетовите лъчи, които достигат до земята, са UVB лъчите.
  • Прекомерното излагане на UVB лъчи води до слънчеви изгаряния. Обикновено ефектите от UVB лъчите са забавени или се появяват няколко часа след излагане на слънце.
  • Повечето солариуми използват комбинация от UVA и UVB лъчи. Специалните само UVB солариуми може да се рекламират като безопасни, но те все още причиняват увреждане на кожата. Нито един солариум не е безопасен за използване или препоръчителен.
  • Те не преминават през прозорци и е по-вероятно да бъдат филтрирани от облаци.

Какво представляват UVC лъчите?

UVC лъчите имат най-късите дължини на вълните и най-високите енергийни нива от трите вида UV лъчи. В резултат на това те могат да причинят сериозни щети на всички форми на живот.

За щастие, UVC радиацията се филтрира напълно от озоновия слой. В резултат на това тези слънчеви лъчи никога не достигат до земята.

Създадените от човека източници на UVC включват: заваръчни горелки, специални крушки, унищожаващи бактерии, и живачни лампи.

Въпреки, че не се считат за риск от рак на кожата, UVC лъчите могат да причинят сериозни увреждания на очите и кожата, включително изгаряния, лезии и язви по кожата.

Какво наистина се случва, когато почернявате?

Какво-наистина-се-случва-когато-почернявате

След като прекараме дълъг летен ден, припичайки се на слънце, повечето от нас биха го счетели за успех, ако се приберем у дома с наситен тен, а не ярко зачервени и болезнено изгорели. А този „здравословен бронзов блясък“? Съжалявам, но това също се брои за увреждане на кожата.

„Тялото не създава тен, за да бъде красиво – няма еволюционно предимство от това“, казва за SELF Александър Секулич, доктор по медицина, директор на екипа Dream Up To Cancer’s Melanoma Research Alliance и дерматолог от Mayo Clinic. „По-скоро тенът е пряк отговор на мутациите, които възникват в нашата ДНК.“ Превод: Вашата кожа е увредена на клетъчно ниво и това микроскопично увреждане е това, което в крайна сметка може да доведе до ракови образувания.

Когато клетките на кожата са застрашени от ултравиолетовите лъчи, идващи към тях от слънцето, те влизат в защитен режим, разпределяйки по-тъмни пигментни клетки (меланоцити) към тези клетки на повърхността. Пигментът блокира ултравиолетовите лъчи от “удрянето” на най-ценните части на клетките. „Това, което клетките правят с този пигмент, който са получили като подарък, е да го натрупват върху ядрото на клетката, като чадър“, обяснява Секулич. Когато пигментът се натрупа, кожата изглежда по-мургава, с тен. Колкото по-застрашена е кожата, толкова повече тя работи за образуването на пигментни щитове. Ето защо ставаме по-тъмни, колкото по-дълго стоим навън.

Хората с по-светли тонове на кожата, обикновено не могат да създадат толкова пигмент и това, което създават, не е толкова ефективно, казва Секулич. „Колкото по-лек е чадърът, толкова повече дупки има в него“, обяснява той. „Не всеки има еднакъв капацитет да се защити“, поради което укрепването на нашите естествени защити е толкова важно. Дори за тези, които лесно почерняват, този естествен щит далеч не е безупречен и не може да замени защитата, която осигурява слънцезащитният крем. Повечето дерматолози препоръчват да носите поне SPF 30, за да се предпазите от увреждане от слънцето. Това включва както ДНК мутации, които могат да доведат до рак на кожата, така и отслабване на съединителните влакна, което води до бръчки, отпускане и слънчеви петна. (Също така е важно да запомните, че хората с тъмна кожа, въпреки че естествено са надарени с много меланин, независимо дали са на слънце или не, все още са податливи на рак на кожата и други форми на увреждане от слънцето.)

По-разпространената, но по-малко мощна UVA светлина не причинява слънчево изгаряне, но създава бръчки, предизвикани от слънцето. Тази светлина прониква през епидермиса до слоя на дермата, увреждайки фибробласта, произвеждащ колаген. Колагенът подмладява кожата ни, като възстановява щетите и поддържа кожата стегната. Така че след като фибробластът е повреден и не може да произведе достатъчно колаген, ние се оказваме с по-уязвима, вероятно набръчкана кожа. Защо? На кожата ѝ липсва колаген, от който се нуждае, за да заздравее и стегне.

Защо тенът НЕ си заслужава изгарянето?

Независимо от естествения тен на кожата, повечето хора желаят кожата им да има слънчев тен, особено през лятото. Подсъзнателно, ние свързваме здравия човек, с хубав тен на кожата, а не блед такъв. Но нашата перспектива е грешна.

Това, което смятаме за „здрава“ кожа, всъщност е увредена кожа. А с увредената от слънцето кожа идват линии, бръчки, кафяви петна, тънка кожа, изпъкнали кръвоносни съдове. В най-лошите случаи, може дори да причини рак на кожата. С тези крайни резултати, тенът наистина не си струва.

Какви видове рак могат да дойдат от увреждане от слънцето?

Има три различни вида рак на кожата, но всички те са причинени от увреждане от слънцето.

Меланом: Когато пигментираща клетка се повреди от слънцето и стане ракова, тя се превръща в меланом.

Базални клетки: Клетките в долния слой на епидермиса (базалния слой) произвеждат повече епидермални клетки. Когато те се повредят от слънцето, могат да се превърнат в рак на базалните клетки.

Сквамозна клетка: Ако клетка, която вече е напуснала базалната мембрана, се повреди и създаде рак, тя се счита за сквамозна клетка.

Това прави защитата от слънце жизненоважна. Да имате тен просто не си струва риска.

Кои зони са изключително чувствителни към слънчево изгаряне?

Вратът и ушите ви. Хората често пропускат тези зони, когато нанасят слънцезащитни продукти. Тъй като дермата е тънка около шията, мастните жлези стават по-очевидни, което води до увредена кожа.

Освен това, фибробластът лесно се уврежда както в ушите, така и в шията поради тънката дерма. Тъй като фибробластът страда, производството на колаген се свива и могат да се появят кръвоносни съдове. След като повредата е нанесена, кръвоносните съдове остават изпъкнали. Дори и навън да не е слънчево, може да останете със зачервяване, заради тях.

Увредената кожа е по-чувствителна към бръчки, подутини, зачервявания и дори рак. Помислете внимателно, преди да се впуснете на слънце този сезон. Нанасяйте слънцезащитен крем обилно и често, за да поддържате кожата си в най-добрия си вид много и не само през летния сезон.

Какви стъпки да предприемете, за да се защитите от слънчево изгаряне?

За да поддържате кожата си здрава, е важно да се предпазвате от слънчевите лъчи, особено ако знаете, че ще сте на открито за дълго време.

Помислете за следните съвети, за да ограничите слънчевите изгаряния, преждевременното стареене и увреждането на ДНК:

Нанесете слънцезащитен крем

Нанесете-слънцезащитен-крем

Изберете слънцезащитен крем, който предлага широкоспектърна защита. Това означава, че слънцезащитният крем има способността да блокира UVA и UVB лъчите.

По-високият слънцезащитен фактор (SPF) ще осигури повече защита, но не забравяйте, че никой слънцезащитен крем не е 100% ефективен при блокиране на UV лъчите. Американската академия по дерматологична асоциация (AAD) препоръчва използването на слънцезащитен крем с SPF 30 или по-висок фактор.

Слънцезащитният крем трябва да се нанася поне на всеки 2 часа или по-често, ако се потите, спортувате или плувате. Важно е да знаете, че няма водоустойчиви слънцезащитни продукти, а само такива.

Дълги дрехи

Някои дрехи могат да осигурят известна защита от UV излагане. Плътните тъкани са най-добри. Много компании за бански правят дрехи, които осигуряват повишена защита от UV лъчи.

Стойте на сянка

Ограничете излагането си на пряка слънчева светлина, като останете на сянка. Това е най-важно между 10 и 16 часа, когато UV лъчите са по-силни.

Носене на шапка

Шапката с широка периферия може да осигури допълнителна защита на ушите и врата.

Носене на слънчеви очила

Изберете слънчеви очила, които предлагат UV защита, за да предотвратите увреждане на очите и околната кожа.

Заключение

Слънчевото изгаряне е нещо повече от временна болка и дискомфорт. То е знак за сериозно увреждане на кожата, което може да има дългосрочни последици. Ултравиолетовите лъчи не само предизвикват незабавено зачервяване, но също така причиняват необратими промени в кожните клетки, увеличавайки риска от рак и ускорявайки процеса на стареене.

Защитата на кожата с правилните мерки, като използване на слънцезащитни продукти, носене на защитни дрехи и избягване на излагането на слънце в пиковите часове, е жизненоважна. Също така, поддържането на достатъчно добри нива на колаген в тялото е ключово за запазване на кожната еластичност и здравина.

Нека не забравяме, че здравето на кожата ни трябва да бъде приоритет през цялата година, а не само през лятото. Така ще можем да се наслаждаваме на слънцето безопасно и без притеснения за бъдещето, при спазване на тези прости, но задължителни правила.

Similar Posts